Hosting Lublin

Serwery wirtualne dla firm

Bezpieczeństwo WordPressa

O bezpieczeństwo WordPressa dbamy wszyscy, jak i każdy z osobna jako administrator i użytkownik. Z uwagi na to, że jest to oprogramowanie open source dzieje się tak dosłownie. To od nas samych zależy czy WP jest bezpieczny.

Priorytet – bezpieczeństwo WordPressa

WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią. Korzystają z niego miliony użytkowników na całym świecie. Co za tym idzie nie może pozwolić sobie na to by być niebezpiecznym. Ponadto właśnie z powodu bezpieczeństwa jest popularny. Nieustannie programiści pracują nad bezpieczeństwem WP, które jest doskonalone, poprawiane. To właśnie z tego powodu warto jest WP aktualizować. Bowiem poprzez aktualizacje wprowadzane są nowe rozwiązania walczące z hakerami. Im z starszej wersji WP korzystamy tym jesteśmy mniej zabezpieczeni. Hakerzy uczą się zabezpieczeń WP dlatego też muszą być one ciągle zmieniane i poprawiane.

Postępowanie z WP

WordPress co do zasady jest bezpieczny. Wiele jednak zależy od użytkownika, czy poza samym systemowym zabezpieczeniem wspiera bezpieczeństwo przy pomocy systematycznych back upów czy posiada certyfikat SSL, czy posiada stabilny i bezpieczny hosting itd. Przestrzegając zaleceń WP jest systemem w pełni bezpiecznym, niemniej należy go wspierać. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie narzędzi jakie zapewnia użytkownikom do wielopoziomowego logowania, bezpiecznych haseł itp. Programiści stworzyli liczne wtyczki właśnie z myślą o bezpieczeństwie WordPressa. Z racji swej popularności jest doskonałym celem hakerów, stad częste ataki na WP. Mimo to można uznać że WP jest bezpieczny.

bezpieczeństwo wordpressa

Liczne wsparcie

Pobierając wtyczki do WP nie tylko nie należy przesadzać ale również korzystać z bezpiecznego, sprawdzonego źródła. Zawsze należy zachować ostrożność, zwłaszcza w stosunku do elementów darmowych, które mogą być wirusami. Pewnym zabezpieczeniem przed utratą danych i niechcianymi modyfikacjami jest kopia zapasowa. Przechowywanie jej na innych serwerach niż witryna to świetny środek zapobiegawczy. Jak widać możliwości wsparcia bezpieczeństwa jest wiele, nie są one kosztowne ani trudne. Ryzyko włamania istnieje zawsze, jest jedynie mniejsze lub większe. Wiadomym jest, iż kiedy korzystamy z WP nieodpowiedzialnie np. przy użyciu łatwego do złamania hasła ryzyko to jest większe. Poza podstawowymi narzędziami WP daje szereg możliwości zabezpieczeń dla zaawansowanych użytkowników. Przykładem może być ograniczenie do administracji z wybranych adresów IP. Pomóc może także wydzielenie ról z oznaczonymi uprawnieniami do administracji np. wyłącznie redaktora.

Antywirus a WP

Nie tylko dla komputerów mamy antywirusy. Programiści opracowali także dla WP stosowny program antywirusowy. Jest to Wordfence Security Firewall & Malware Scan. To dedykowane rozwiązanie zabezpiecza stronę przed atakami z zewnątrz oraz przed różnego rodzaju złośliwym oprogramowaniem. Nie jest to jedyne oprogramowanie tego typu. Na rynku znajdziemy zarówno te darmowe jak i odpłatne pomoce.

Bezpieczeństwo WordPressa
Przewiń na górę