Od dawna wiadomo, że jeśli coś jest tanie to niekoniecznie jest dobre i przeciwnie. Zwykle to co jest dobre nie należy do rzeczy tanich. Oczywiście da się pójść na pewne ustępstwa i znaleźć stosunkowo tani i dobry hosting w jednej ofercie.
Tani i dobry hosting – Cena a jakość
Od jakości wykupionego hostingu zależy poprawne i szybkie wyświetlanie się strony internetowej, a to podstawa. Warto jest zatem zainwestować w lepszy hosting. Aczkolwiek nie zawsze najdroższy oznacza najlepszy. Przede wszystkim należy określić jaki hosting jest nam potrzebny a jaki będzie wystarczający. Prowadząc niewielką witrynę nie potrzebujemy hostingu z serwerem dedykowanym, który należy do usług najdroższych. Korzystając z optymalnego hostingu możemy co nieco zaoszczędzić. Również kiedy zdecydujemy się na usługi pakietowe i promocyjne oferowane przez hostingodawcę. W przypadku ofert zniżkowych należy dokładnie sprawdzić warunki korzystania z promocji jak i warunki po okresie promocyjnym.
Tani hosting, dlaczego nie?
O wiele łatwiej jest wymienić cechy, dlaczego nie warto kupować taniego hostingu niżeli te które by wskazywały że można zaryzykować. Jeśli nie zależy nam na tym, by strona internetowa była popularna, dobrze się wczytywała, szybko reagowała, wówczas możemy pokusić się na tani hosting. Niestety tani hosting to zwykle hosting współdzielony bez gwarancji prędkości przesyłu danych. Tym sposobem możemy trafić na współużytkowników, którzy nie okażą się uciążliwi, ale również możemy trafić tak, że więcej stracimy niż zaoszczędzimy na hostingu. Należy mieć na uwadze iż migracja serwera nie jest ani łatwa ani tania, zatem nie warto inwestować w tani hosting na próbę, z zamiarem pokaźniejszej zmiany.
Fatalnej jakości hosting może spowodować, że strona internetowa nie będzie pozytywnie odbierana. Częściej nie będzie działać niżeli działać, a ponadto może trafić na czarną listę Google. Tym samym nieodpowiedni hosting może bardzo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie serwisu www, nastręczając problemów. Co więcej brak zabezpieczeń hostingodawcy może spowodować włamania na serwer, kradzież danych oraz wprowadzenie do witryny wirusów. Bezwzględnie są to dodatkowe koszty trudne do wyceny pieniężnej.
Zanim kupimy hosting
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej oferty hostingowej warto jest się rozejrzeć. Warto jest zebrać kilka propozycji, porównać, poczytać opinie użytkowników, rankingi hostingodawców. Warto rozważyć usługi pakietowe, promocyjne. Na tym etapie dobrze jest szczegółowo zapoznać się z umowami hostingowymi, zwłaszcza w zakresie migracji lub zerwania umowy przed czasem na jaki ją chcemy zawrzeć. Istotne warunki umowne znajdziemy także w dziale o odpowiedzialności i pomocy technicznej na wypadek awarii. Dzięki temu wybierzemy optymalny hosting w pełni świadomie i nic nas nie zaskoczy w trakcie trwania umowy. Wśród kluczowych elementów oferty winna być dostępna przestrzeń dyskowa, gwarancja skrzynek pocztowych, dostęp do pomocy technicznej. Poza tym zwrócić uwagę również warto na prędkość przesyłu danych, panel administratora, funkcję back-up, dodatki jak domena i jej konfiguracja w cenie czy certyfikat SSL. Im szersza oferta tym droższa, zaś porównują oferty promocyjne należy analizować ilość składników pakietu, czasem droższe pakiety są naprawdę tego warte ceny.