Hosting Lublin

Serwery wirtualne dla firm

Widgety i zarządzanie nimi na stronie WordPress

Widgety to ogromny atut WordPressa i jego nieodłączny element. Instalując WP i korzystając z jego domyślnych ustawień również korzystamy z wbudowanych i proponowanych widgetów. Jednak ich lista jest bardzo długa i rozbudowana tematycznie. Niezliczone, często oryginalne funkcjonalności jakie oferują widgety doskonale uatrakcyjniają stronę www, poprawiają jej funkcjonalność. Z drugiej zaś strony ilość zainstalowanych wtyczek z ulepszeniami może obciążać WP i powodować spowolnienie bądź wręcz błędy w wyświetlaniu się witryny. Stąd też zalecany jest umiar w ilości, jak i jakościowe zarządzanie widgetami. W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę widgety i zarządzanie nimi na stronie. 

Poznaj widgety for WordPress

Widgety to niezależne elementy interfejsu dodające witrynie konkretnych funkcji jak np. kalendarz czy komentarze z FB. Niegdyś miejscem dla widgetów był panel boczny w standardzie, dziś możemy tworzyć wiele pól dla widgetów dostosowując motyw WP. By korzystać z widgetów nie musisz nic płacić ani umieć programować. Biblioteka widgetów darmowych jest na tyle obfita że zapewne coś dla siebie wybierzesz, baza widgetów liczona jest w dziesiątkach tysięcy wtyczek.

widgety i zarządzanie nimi na stronie

Widgety i zarządzanie nimi na stronie

Po zainstalowaniu WP zyskujemy automatycznie wbudowane widgety wyszukiwania, najnowszych wpisów, komentarzy oraz archiwum. By sprawdzić jak działają należy wybrać w kokpicie zakładkę Wygląd i następnie Widgety. W tym miejscu możemy dostosować ilość i rodzaj widgetów na naszej stronie korzystając z wyodrębnionego pola bocznego. W zakładce otrzymamy listę zainstalowanych widgetów, dostępnych widgetów oraz nieużywanych widgetów (widgety niegdyś używane i usunięte z szablonu). Prócz dostępnej listy widgetów możemy do niej dodać widget ściągnięty z Internetu, stworzony na zamówienie lub samodzielnie. Prócz widgetów w zakładce tej widzimy również obszary widgetów. Domyślnie posiadamy tylko jeden – panel boczny. Zarządzanie widgetami w polach jest bardzo łatwe i działa na zasadzie chwyć, przeciągnij i upuść. Tym sposobem możemy zmieniać ich kolejność i pole wyświetleń. Każdy widget można rozwinąć, po czym zmieniać jego ustawienia, to kolejna z dogodności WP.

Nowe widgety

Jeżeli dostępne wtyczki się nam znudzą lub nie znajdziemy odpowiedniej dla naszych potrzeb, możemy zawsze dodać nową wtyczkę. W Internecie roi się od wtyczek tak odpłatnych jak i darmowych. Należy jednak uważać by nie zainstalować niesprawdzonej wtyczki, która spowoduje błędy na stronie i nastręczy nam problemów. Niektóre widgety są bardzo ciekawe subiektywnie. To co będzie potrzebne firmie handlowej może okazać się groteskowe dla blogera i przeciwnie. Interesującym rozwiązaniem jest dodanie do biblioteki widgetów hurtem poprzez pobranie listy tematycznej. Dostępne są w sieci wtyczki, które przynoszą całe zestawy konfigurowalnych widgetów, jak GetSiteControl czy Ultimate Widgets Light. Możliwości są niemal nieskończone a konfiguracja widgetów dziecinnie łatwa. Usuwając widget ze strony wcale nie musimy usuwać z panelu admina, wystarczy wtyczkę odinstalować, widget wyłączyć.

 

Widgety i zarządzanie nimi na stronie WordPress
Przewiń na górę