Szybkość działania strony WP wpływa na jej popularność. Użytkownicy wysoko oceniają witryny, które szybko i poprawnie wczytują się na różnych urządzeniach, reagują na wybrane opcje, podstrony. Brak błędów na stronie, poprawne wczytywanie się wynika z kilku rzeczy, przede wszystkim od jakości serwera, ale również od ilości multimediów na stronie, ustawień WP itd. Samodzielne testowanie metodą prób otwierania własnej witryny może nie być dokładne, głównie za sprawą zapisywanych w naszym komputerze tzw. ciasteczek, ale nie tylko. Testując szybkość wczytywania się WP nie sprawdzamy wyborów typowych dla użytkowników. Tego rodzaju testy obarczone są dużą dozą błędu. Zobacz jak przetestować szybkość działania witryny stosując stworzone ku temu odpowiednie narzędzia.
Jak przetestować szybkość działania witryny – narzędzia
Nie musimy inwestować w narzędzia do testowania prędkości wczytywania się WP, wystarczy skorzystać z darmowych narzędzi dostępnych w sieci. Wśród takich znajdziemy WebPageTest. Wyświetla ono czas ładowania się strony. Dodatkowo test możemy przeprowadzić za pomocą różnych przeglądarek internetowych, jak również wybierając określone parametry geograficzne potencjalnego użytkownika. Ponadto test urozmaicić można testując witrynę na różnych łączach internetowych, a korzystając z zaawansowanych opcji narzędzia możemy przeprowadzić symulację przeglądarek mobilnych i wiele innych testów. Narzędzie po wykonaniu testu dostarcza pełen raport prędkości z wykresami włącznie. Test wskazuje na prędkości rozpoczęcia przesyłu, stan kompresji obrazów i buforowania treści. Pokazuje także kolejność ładowania się elementów strony.
Narzędzie Gtmetrix
Innym narzędziem jest Gtmetrix. Jeśli chcemy skorzystać z opcji zaawansowanych musimy się zarejestrować. Wraz z wynikami testu otrzymamy również wskazówki zalecenia co winniśmy poprawić. Wprowadzenie tych zmian nie jest zazwyczaj skomplikowane, wymaga zaledwie zmiany w ustawieniach lub skorzystania z właściwej wtyczki WP.
PageSpeed Insights
Kolejnym z testujących narzędzi jest PageSpeed Insights. Test ten wykonamy także w języku polskim. Dostępna jest zarówno analiza kierowana do komputerów stacjonarnych, jak też urządzeń mobilnych. Ten test również daje nam nie tylko wynik ale i podpowiedzi co należy usprawnić. Ten test jest najchętniej używanym przez administratorów WP. Zaletą narzędzia jest rekomendacja Google uwzględniająca specyficzne wymogi Google. Kolejnym z narzędzi jest Google Analictycs. Niestety to narzędzie jest płatne. Wersja darmowa niestety otrzymujemy w bardzo ograniczonej opcji. W tym wypadku stronę możemy monitorować w trybie ciągłym i na bieżąco analizować zmiany w prędkości eliminując przyczynę spowolnienia.