Hosting Lublin

Serwery wirtualne dla firm

Jak przenieść WordPressa na nowy hosting

Przeniesienie strony www na inny serwer to coraz popularniejsza usługa oferowana przez firmy hostingowe. To także temat wielu poradników internetowych. Sama operacja nie jest ani trudna ani czasochłonna, chociaż obarczona pewnym ryzykiem. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak przenieść WordPressa na nowy hosting. Szybko, łatwo i przyjemnie.

Czas na zmiany

Zmiana hostingodawcy to poważna operacja, czasem wymagająca wsparcia technicznego, czasem wysiłku promocyjnego. O ile nie jesteśmy zmuszeni do zmiany hostingu nie powinniśmy tego robić. Bywa jednak i tak, że z dotychczasowej obsługi hostingodawcy jesteśmy bardzo niezadowoleni, czy to z powodów bezpieczeństwa, czy też kosztów utrzymania, bądź stabilności w działaniu serwera. Wówczas nie pozostaje nic innego jak zmiana hostingu na inny, nowy, lepszy. Najczęstszym powodem zmiany jest cena. Gdy mija okres promocyjny cena za hosting może nas zaskoczyć. Kupując usługę u innego hostingodawcy zazwyczaj możemy liczyć na lepszą jakość w niższej cenie. W przypadku hostingu liczy się nie tylko przestrzeń ale i szereg innych cech.

Koszty i ewentualne problemy

Migracja na inny hosting generuje koszty. Przede wszystkim koszty zerwania umowy z dotychczasowym hostingodawcą, ale również koszty usługi migracji o ile nie jesteśmy w stanie samodzielnie przenieść witryny na nowy hosting. Ponadto zakup nowego serwera również generuje koszt. Niestety migracja to nie tylko koszty materialne ale również koszty niematerialne w obszarze pozycjonowania, promocji. Zdarza się i tak, że kosztem jest utrata witryny lub jej czasowe niepoprawne działanie po przeniesieniu na nowy serwer. To właśnie to zjawisko jest najczęstsze i rodzi najwięcej obaw.

Przeniesienie witryny sprawia problemy techniczne na które trzeba się przygotować. Wyświetlanie błędów jak i nieodpowiednie rozmiary, multimediów, brakujące zdjęcia itp. to częsta przypadłość związana z migracją. Oczywiście wszystko można naprawić i przywrócić do stanu poprzedniego, niemniej wymaga to nieco wysiłku. By błędy zlikwidować trzeba upewnić się czy posiadamy kompatybilne wersje WP, php i wtyczek. Zawsze gdy podejmujemy się migracji we własnym zakresie musimy pamiętać o wykonaniu kopii zapasowej. Pozwoli ona przywrócić wersje poprzednią, sprawdzić ustawienia itd. Migrując do nowego hostingodawcy nie musimy zmienić domeny ale możemy, co rzutuje na problemy ze stroną po dokonaniu zmian.

Jak przenieść WordPressa na nowy hosting

Jak przenieść WordPressa na nowy hosting – Sposoby migracji

Sposoby migracji na nowy serwer są co najmniej dwa zasadnicze. Podstawową metodą migracji jest przekopiowanie plików poprzez panel klienta FTP. To niekoniecznie najprostszy sposób ale za to najpewniejszy. W tym wypadku dochodzi do najmniejszej ilości błędów. Kolejno należy wykonać kopię bazy danych MySQL i wgrać ją na nowym serwerze, kolejno przekopiować pliki przez FTP oraz zaktualizować wp-config.pkh. Niezbędne jest też przekierowanie domeny na nowy serwer. Jeśli ten sposób cię przeraża i nie wiesz od czego zacząć, migracji można dokonać znacznie prościej poprzez plugin w WP. Darmowe wtyczki WP umożliwiają intuicyjny sposób migracji.

Drugim ze sposobów na migrację jest użycie jednej z proponowanych wtyczek WP. Wówczas wystarczy ustawić odpowiedni adres nowego serwera by pliki automatycznie zostały skopiowane. Niestety w tym przypadku konieczne jest sprawdzenie czy aby w plikach, linkach i opisach nie pozostały stare adresy serwera.

Wyspecjalizowana pomoc

Wiele firm, w tym hostingowych oferuje usługę migracji w profesjonalnym wydaniu. Co prawda usługa ta kosztuje, to jednak bywa opłacalna z uwagi na pewność poprawnego wyświetlenia się strony na nowym hostingu. Korzystając z firm informatycznych nie musimy zaprzątać sobie głowy błędami, zagrożeniami, udostępniamy dostęp do bazy danych i nowego serwera. Jeśli wystąpi jakiś błąd zgłaszamy ten fakt a rozwiązaniem zajmują się wyspecjalizowani informatycy mający wieloletnie doświadczenie w tej tematyce. Często promocja cenowa na serwer dla użytkowników migrujących obejmuje usługę migracji w cenie zakupu pakietu hostingowego. Bez wątpienia jest to atut oferty przemawiający za jej wyborem.

Jak przenieść WordPressa na nowy hosting
Przewiń na górę